احادیث و سخنان

حدیث امام هادی غسل اموات

احمد بن قاسم رساله ای به امام هادی نگاشت و در آن پرسید : شخص مو من (شیعه) می میرد و او را برای غسل می برند لیکن جماعتی از گروه مرجثه (یکی از فرقه های ساختگی دوران حکومت های غاصب همچون معاویه که توجیه گر اعمال حکام ظالم بودند) حاضر هستند او را چگونه غسل دهند ؟ آیا می توان تقیّه کرد و او را مانند عامه اهل سنت غسل داد و همراه او (جریده) نگذاشت ؟
حضرت در پاسخ نوشت : (او را مانند مو منین (شیعیان) غسل می دهند اگر چه مرجثه حاضر باشند لیکن سعی کنند (جریده) را مخفیانه در کفن او بگذارند و آنان متوجه نشوند و در این کار کاملا سعی کنند) . (۱۰۵)
این روایت با وضوح نحوه غسل میت را بر طبق روش اهل بیت – علیهم السلام – و بی اعتنایی به مرجثه بیان می کند و پنهانکاری و تقیه را در گذاشتن دو جریده از درخت خرما در کنار میّت توصیه می نماید . روایت دالّ بر استحباب گذاشتن دو جریده سبز و تازه در کنار میّت به حد تضافر رسیده است و اگر جریده به دست نیامد دو قطعه چوب تازه از هر درخت دیگری می تواند مورد استفاده قرار گیرد .
غیر از روایت فوق ، روایت علی بن بلال از امام هادی نیز همین مطلب را بیان می کند و فقها به این حدیث تمسّک کرده اند و بر طبق مفاد آن فتوا داده اند . (۱۰۶)
برگرفته از کتاب زندگانی امام علی الهادی علیه السلام نوشته آقای باقر شریف قرشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *