اصحاب و شاگردان

اصحاب امام هادی عبدالله بن محمد بن عبدالله بن یاسین

مرحوم قزوینی وی و عبدالله بن محمد اصفهانی را از اصحاب امام هادی علیه السلام به شمار آورده و چند روایت را از او نقل نموده است:
۱ – عبدالله بن محمد بن عبدالله بن یاسین می گوید: از عبد صالح علی بن محمد بن علی الرضا علیهم السلام در سامرا شنیدم که پدرانش را یاد می نمود، می فرمود: امیرالمؤمنین علیه السلام فرموده: «العلم وراثه کریمه و الآداب حلل حسان و الفکر مرآه صافیه و الاعتذار منذر ناصح و کفی بک أدبا ترکک ما کرهته لغیرک». [۱] .
«علم میراث ارزشمندی است، آداب زیورهای خوبی هستند، تفکر و اندیشه آینه ای شفاف است، عذرخواهی بیم دهنده ی خیرخواهی است (موجب می گردد که انسان کاری را که مجبور شود از آن عذرخواهی نماید، انجام ندهد) برای ادب تو همین بس است که چیزی را که انجام آن از دیگری ناخوشایند توست انجام ندهی».
۲ – و نیز از آن حضرت نقل نموده که امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: «ما أنعم الله علی عبد نعمه فشکرها بقلبه الا استوجب المزید فیها قبل أن یظهر شکرها علی لسانه». [۲] .
«وقتی که خداوند نعمتی به بنده ای داد و آن بنده در دل سپاس نمود موجب افزونی آن نعمت می گردد پیش از آنکه سپاس آن را بر زبان آشکار نماید».
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] الامام الهادی من المهد الی اللحد، ص ۳۰۴٫
[۲] همان، ص ۳۰۵٫
منبع: زندگانی عسکریین: امام علی النقی؛ عباس حاجیانی دشتی؛ موعود اسلام؛ چاپ اول ۱۳۸۶٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *