امامت و رهبری، حاکمان زمان

نامه متوکل به امام هادی

متوکل در پاسخ به نامه امام نامه ای فرستاد و در آن از بر کنار ساختن کارگزار بدکردارش (عبداللّه) خبر داد و از حضرت خواست تا به سامرّا آمده در آنجا مقیم شود و بدین گونه تحت نظر او باشد . در زیر نامه متوکل را می آوریم :
(امّا بعد : امیرالمو منین (متوکل !) قدر شما را می داند و حق خویشی را بجا می آورد و حق شما را رعایت می کند و آنچه را خداوند بپسندد درباره شما و اهل بیت شما انجام می دهد، عزّت شما و اهل بیت را خواهان است و ایمنی شما را مد نظر قرار می دهد و وظیفه خود را درباره شما انجام می دهد تا رضایت پروردگار حاصل گردد .
از آنجا که امیرالمو منین ! صداقت و برائت شما را می داند و نسبت به سوء رفتار عبداللّه بن محمّد آگاه می باشد و سوء نیت او درباره شما آشکار شده است و نسبت به شما بی احترامی کرده است او را از مناصب امامت جماعت و امور جنگ بر کنار ساخته و محمّد بن فضل را بجای او گمارده است و به او دستور داده است تا حقوق شما را کاملا رعایت کند و دستورات شما را انجام دهد و حاجات شما را برآورده سازد و با صوابدید شما و نظر شما به خداوند و امیرالمو منین تقرب جوید .
امیرالمو منین مشتاق تازه کردن دیدار و گفتگوی با شماست پس اگر خواهان دیدار او و اقامت در کنارش هستی هر وقت خواستی تو و هر یک از افراد و خانواده ات که دوست داری براه افتاده با آرامش و به هر گونه که تمایل داشته باشی و هر وقت بخواهی در میان راه توقف کنی و باربندی به سوی ما حرکت کن و اگر دوست داشته باشی یحیی بن هرثمه مولای امیرالمو منین و همراهان و سپاهیانش را دستور داده ام که با شما و در معیت شما حرکت کنند و اطاعت شما را بر آنان واجب داشته ام . بهر حال تصمیم با شماست از خدا خیرخواهی کن و به قصد دیدار امیرالمو منین ! حرکت نما . و بدان که هیچیک از برادران ، خاصان ، فرزندان و اهل بیت امیرالمو منین محبوب تر، والا مقام تر، خوش محضرتر و مورد اعتمادتر از تو نزد او نیست و تو را بر همه آنان مقدم می دارد و بر تو مهربان تر و نیک اندیش تر است ( و السلام علیکم و رحمه اللّه و برکاته .)
این نامه را ابراهیم بن عباس در ماه جمادی الا خر سال ۲۴۳ ه – نگاشت) . (۵۷۲)
برگرفته از کتاب زندگانی امام علی الهادی علیه السلام نوشته آقای باقر شریف قرشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *