زیارت نامه و ادعیه

دعای امام هادی دور ماندن از امور ترسناک

ابونواس گوید: روزی به امام ابوالحسن عسکری – که بر او درود باد – عرض کردم: ای سرورم امور مربوط به ایام از امام صادق – که بر او درود باد – بدست من رسیده است – تا آنجا که گوید: – در بسیاری از ایام که نحس بوده و بعضی امور ترسناک وجود دارد انسان را از کارهای خود بازمی دارد، مرا بر حرزی راهنمایی کن که از این امور محافظت کند، چرا که گاه در آن روزها مجبورم تلاش نمایم، امام – که بر او درود باد – بعد از کلامی فرمود:
به خدای عزوجل توکل کن و در دوستی ات با پیشوایان پاکت خالص شو، و هر کجا می خواهی و دنبال هر کار که مایلی برو، ای سهل هنگام صبح، سه بار این دعا را بخوان و هر چه خواستی قصد نما: خدایا! وارد صبح شدم در حالی که به پیمان فراگیرت که برتر از آن نبوده و مورد دست درازی قرار نمی گیرد چنگ زده ام، از شر هر ستمگر و شرور، از تمامی موجودات زنده و غیر زنده که خلق کرده ای، و از مخلوقات گویا و بی نیازت، در پوششی از هر ترساننده، به پوشش فراگیر ولایت خاندان پیامبرت – که بر آنان درود باد. در حالی که از هر که قصد آزار مرا دارد به پوشش فراگیر اخلاص، خود را در حجاب قرار داده ام، در اعتراف به حق آنان و تمسک به ریسمان آنان، در حالی که یقین دارم که حق برای آنان و با آنان و در آنان و به آنان است، با دوستانشان دوستی و از دشمنانشان دوری می گزینم، خداوندا به آنان مرا از شر هر که از آن می ترسم پناه ده، ای بزرگ از دشمنانم به وسیله خالق آسمان ها و زمین در پوشش قرار گرفتم، ما در پیشاپیش آنان و از پشت سر آنان موانعی ایجاد کردیم که آنان را فراگیرد و آنان نمی بینند. و آن را سه بار در شب بگویی، از آنچه می ترسی در پناه و از آنچه بیمناکی در امنیت واقع می شوی. هنگامی که می خواستی در روزی که برحذر داشته شدی کاری انجام دهی، قبل از انجام کار سوره ی حمد و ناس و فلق و آیه الکرسی و سوره ی قدر و آیه ی آخر سوره آل عمران را بخوان و بگو: خدایا! حمله کننده به وسیله ی تو حمله کرده، و به نیرویت قدرتمند توان می یابد، و نیرویی برای نیرومندی جز به تو نمی باشد، و نه توانی برای توانمندی جز از جانب تو میسر نمی گردد، به حق برگزیده ات از بندگانت و انتخاب شده ات از موجوداتت محمد پیامبرت و خاندان و دودمان او – که بر او و خاندانش درود باد. بر آنان درود فرست، و شر و ضرر این روز را از من کفایت کن و خیر و نیکی آن را روزیم نما، و در بازگشتهایم مرا بازگردان با تندرستی نیکو، و رسیدن به محبت، و موفقیت در آرزو و کفایت ستمگر گمراه، و هر قدرتمندی که قصد آزار مرا دارد، تا این که از هر بلا و عقاب در پوشش و حفاظت قرار گیرم. و مواضع بیمناک را به امنیت، و مشکلات در آنها را به آسانی مبدل فرما، تا این که مانعی مرا از خواسته هایم بازندارد، و از بندگان آزار دهنده بر من فرود نیاید، به درستی که تو بر هر کار قادری و کارها به سوی تو بازگشت می کند، ای آن که همانند او چیزی نیست و او شنوا و بیناست.
دعاؤه للاحتراز من المخاوف
عن أبی نواس قال: قلت للعسکری علیه السلام ذات یوم: یا سیدی قد وقع الی اختیارات الایام عن سیدنا الصادق علیه السلام – الی ان قال: – فی اکثر الایام قواطع عن المقاصد لما ذکر فیها من النحس و المخاوف، فتدلنی علی الاحتراز من المخاوف فیها، فانما تدعونی الضروره الی التوجه فی الحوائج فیها، فقال علیه السلام بعد کلام: فثق بالله عزوجل و اخلص الولاء لائمتک الطاهرین علیهم السلام، و توجه حیث شئت و اقصد ما شئت، یا سهل اذا اصبحت و قلت ثلاثا: اصبحت اللهم معتصما بذمامک المنیع، الذی لا یطاول و لا یحاول، من شر کل غاشم و طارق، و من سائر ما خلقت و من خلقت، من خلقک الصامت و الناطق فی جنه من کل مخوف بلباس سابغه حصینه، و هی ولاء اهل بیت نبیک علیهم السلام. محتجبا من کل قاصد لی باذیه [۱] بجدار حصین الاخلاص، فی الاعتراف بحقهم و التمسک بحبلهم، موقنا ان الحق لهم و معهم و فیهم و بهم، اوالی من والوا و اجانب من جانبوا، فاعذنی اللهم بهم من شر کل ما اتقیه، یا عظیم حجرت الاعادی عنی ببدیع السماوات و الارض، انا جعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا فاغشیناهم فهم لا یبصرون. و قلتها عشیا ثلاثا: حصلت فی حصن من مخاوفک و امن من محذورک. فاذا اردت التوجه فی یوم قد حذرت فیه، فقدم امام توجهک الحمد لله رب العالمین، و المعوذتین، و آیه الکرسی، و سوره القدر، و آخر آیه من آل عمران [۲] و قل:
اللهم بک یصول الصائل، و بقدرتک یطول الطائل، و لا حول لکل ذی حول الا بک، و لا قوه یمتادها ذو قوه الا منک، بصفوتک من خلقک، و خیرتک من بریتک، محمد نبیک و عترته و سلالته، علیه و علیهم السلام. صل علیهم، و اکفنی شر هذا الیوم و ضره، و ارزقنی خیره و یمنه، و اقض لی من منصرفاتی، بحسن العاقبه، و بلوغ المحبه، و الظفر بالامنیه، و کفایه الطاغیه الغویه، و کل ذی قدره لی علی اذیه، حتی اکون فی جنه و عصمه من کل بلاء و نقمه.
و ابدلنی من المخاوف فیه امنا، و من العوائق فیه یسرا، حتی لا یصدنی صاد عن المراد، و لا یحل بی طارق من اذی العباد، انک علی کل شی ء قدیر، و الامور الیک تصیر، یا من لیس کمثله شی ء، و هو السمیع البصیر.
————————————————————————————————————————————–
پی نوشت ها:
[۱] الی اذیه (خ ل).
[۲] یا ایها الذین امنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوا الله لعلکم تفلحون – آل عمران: ۲۰۰٫
منبع: صحیفه امام هادی؛ جواد قیومی اصفهانی؛ دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ اول ۱۳۸۱٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *