معجزات و کرامات

کرامات امام هادی بالا رفتن پرده

مرحوم شیخ طوسی، ابن شهرآشوب و برخی دیگر از بزرگان رضوان الله علیهم آورده اند:
متوکل عباسی برای ایراد خطبه و سخنرانی در مسجد جامع حضور می یافت و بعد از آن، نماز جماعت را اقامه می نمود. یکی از روزها هنگامی که وارد مسجد جامع شد، دید شخصی به نام عباس بن محمد – ملقب به هریسه – بالای منبر نشسته و مشغول سخنرانی و خطبه خواندن است؛ پس متوکل صبر کرد تا سخنرانی او پایان یافت، بعد از آن خواست که نماز را به جماعت اقامه نماید، آن شخص از منبر فرود آمد و گفت: هر که خطبه خوانده است، نیز باید نماز را اقامه نماید. این شخص روزی به دربار متوکل آمد و به او گفت: چرا علی بن محمد – امام هادی علیه السلام – را اکرام و احترام می نمائی و هنگام ورود به دارالخلافه پیش خدمتان شما پرده را برایش، بالا می زنند، مردم با چنین برخوردی از طرف خلیفه، فکر می کنند که او مستحق خلافت است. بنابراین بهتر است که او هنگام ورود با دیگر افراد و اقشار مختلف مردم یکسان باشد.
پس از گذشت چند روزی از این جریان، امام هادی علیه السلام خواست وارد دارالخلافه ی متوکل عباسی شود؛ و کسی نبود که پرده را برای حضرت بالا بزند، پس ناگهان بادی وزید و پرده را بالا برد و حضرت با حالتی آسوده، به مجلس متوکل وارد شد.
بعضی از افرادی که در مجلس حضور داشتند و بالا رفتن پرده را به وسیله ی وزش باد مشاهده کردند، به یکدیگر گفتند: این حالات – وزش باد – عادی است؛ پس هنگامی هم که حضرت خواست خارج شود نیز باد دیگری وزید و پرده را بالا برد و در نتیجه، آن افراد در تعجب و حیرت قرار گرفتند [۱] .
————————————————————————————————————————————–
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *