معجزات و کرامات

کرامات امام هادی همراهی روح فرشته الهی با ایشان

یکی از فرشتگان بلندمرتبه الهی، «روح» است. او از ملائکه مقرّب الهی است که خداوند او را از امر خود دانسته و بر حجاب ها گماشته است.
قال علی بن الحسین علیهما السلام: «وَ الرُّوحُ الَّذِی هُوَ عَلَی مَلَائِکَهِ الْحُجُبِ. وَ الرُّوحُ الَّذِی هُوَ مِنْ أَمْرِکَ، فَصَلِّ عَلَیهِمْ، وَ عَلَی الْمَلَائِکَهِ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِمْ: مِنْ سُکَّانِ سَمَاوَاتِکَ، وَ أَهْلِ الْأَمَانَهِ عَلَی رِسَالَاتِکَ».[۱] . امام سجّاد علیه السلام فرمودند: و روح، همان که او بر فرشتگان حجاب ها گماشته شده. و روح، که از عالم امر تو می باشد. پس بر آنها درود فرست، و نیز بر فرشتگانی که از آنان پایین ترند، در آسمان هایت ساکنند و بر رساندن پیام هایت امانت دارند.
روح، بسیاری از اوقات همراه امام زمان می باشد. خداوند این همراهی را تنها به رسول اکرم صلی الله علیه وآله و امامان معصوم علیهم السلام عنایت کرده است.
عن هشام قال: سمعت ابا عبداللّه علیه السلام یقول: «وَ یسْئَلُونَکَ عَنِ الرُّوحِ قُلِ الرُّوحُ مِنْ أَمْرِ رَبِّی[۲] قال: «خَلْق أَعْظم مِن جِبْرئیل و میکائیل لَمْ یکُن مَع أَحد مِمَّن مضی غَیر مُحمَّد صلی الله علیه وآله و هُو مَع الأئمّه یوَفّقهم و یسدّدهم و لَیس کلّما طَلَب وجد».[۳] .
هشام می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که پیرامون آیه «سؤال می نمایند از روح، بگو روح از فرمان پروردگار من است»، فرمود: روح آفریده ای است که بزرگ تر از جبرئیل و میکائیل است، ولی با هیچ کس از گذشتگان به جز حضرت محمّد صلی الله علیه وآله نبوده و او به همراه امامان است که آنها را بر کارها کمک می کند و یا از کاری باز می دارد، ولی همیشه همراه نیست.
پی نوشت ها:
[۱] صحیفه سجادیه، دعای ۳، فراز ۵ و ۶٫
[۲] سوره مبارکه اسراء، آیه ۸۵٫
[۳] بصائر الدرجات، ص ۴۸۱٫
منبع: پرچم داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد ۱۳۸۸٫
برگرفته از کتاب دانشنامه امام هادی علیه السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *